Waterjet Rzeszów

Czym ciąć pleksi

cięcie pleksi

Czym ciąć pleksi

Cięcie pleksi strumieniem wody jest niezbędne do precyzyjnego cięcia płyt akrylowych do celów przemysłowych. W dzisiejszym świecie wiele sektorów przemysłu wykorzystuje płyty pleksi i plastikowe z różnych powodów. Od międzynarodowych firm, branży hotelarskiej, projektowania wnętrz, usług instalacji oznakowania po sztukę i rzemiosło, cięcie strumieniem wody jest narzędziem, na którym można polegać i które ma wiele zalet w porównaniu z innymi możliwościami na rynku.

Jaki inne produkty wykonane z akrylu można ciąć wodą

  • Odlewane arkusze akrylowe
  • Arkusze akrylowe odlewane w sposób ciągły
  • Wytłaczane arkusze akrylowe
  • Płyty akrylowe klasy znakowej
  • Arkusze akrylowe klasy morskiej
  • Akrylowe arkusze lustrzane
  • Specjalistyczne arkusze akrylowe

CIĘCIE PlEXI: CZY UŻYWAĆ WYCINARKI LASEROWEJ CZY WYCINARKI WODNEJ?


Pleksi to wszechstronny, trwały materiał o szerokim spektrum zastosowań. Jeśli przewidujesz użycie akrylu w swoim projekcie, możesz się zastanawiać, która maszyna do cięcia będzie dla Ciebie najlepsza. Poniżej dokonamy porównania dwóch najpopularniejszych technik cięcia akrylu, cięcia laserowego i strumieniem wody, dzięki czemu możesz wybrać proces, który przyniesie najlepsze rezultaty dla Twojego projektu.

GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA


Jedną z głównych różnic między cięciem laserowym a strumieniem wody jest głębokość cięcia, jaką mogą wykonać. Cięcie laserowe zapewnia większą kontrolę nad głębokością cięcia, umożliwiając całkowite przecięcie materiału lub wykonanie płytszego cięcia. Z drugiej strony, cięcie wodą nie zapewnia kontroli nad głębokością cięcia tylko przetnie na wylot.

JAKOŚĆ CIĘCIA


Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przed wyborem między cięciem laserowym a strumieniem wody w projekcie z wykorzystanie pleksi, jest integralność części. Podczas gdy wycinarki laserowe są bardzo wydajne w wykonywaniu nawet bardzo małych i precyzyjnych cięć, ciepło wytwarzane podczas ciecia powoduje przypalenia wzdłuż krawędzi każdego cięcia. Ponieważ do cięcia surowego akrylu wykorzystuje się strumień wody pod wysokim ciśnieniem, ślady przypaleń nie występują. Krótko mówiąc, jeśli chcesz, aby wykończona część pleksi była przezroczysta i wolna od zwęglenia lub przypaleń, lepszym rozwiązaniem jest cięcie wodą.

OGRANICZENIA MATERIAŁOWE


Zarówno wycinarki laserowe, jak i wycinarki wodne mogą z łatwością ciąć pleksi, ale wycinarki laserowe mają bardziej ograniczoną grubość, jaką mogą obsłużyć. Cięcie laserowe najlepiej nadaje się do materiałów akrylowych lub metalowych o grubości do 20 mm. Z drugiej strony cięcie strumieniem wody może obsługiwać znacznie szerszy zakres, aż do grubości 200 mm. Dlatego też, jeśli materiał jest wyjątkowo gruby, cięcie strumieniem wody zapewni najlepsze wyniki.

Także jeżeli potrzebujesz precyzyjnego cięcia z dużą dokładnością z idealną ciętą krawędzią przy wykorzystaniu pleksi w swojej realizacji jak najbardziej cięcie wodą się sprawdzi z zadowalającym rezultatem.