Docinanie wodą to innowacyjna technika polegająca na cięciu materiałów o różnym stopniu twardości za pomocą zimnej wody o wysokim ciśnieniu. Do cięcia miękkich materiałów (jak na przykład guma czy różne tworzywa sztuczne) wystarczy sama woda pod ciśnieniem, natomiast dla zapewnienia perfekcyjnego cięcia twardszych materiałów (jak kamień, stal) wykorzystuje się dodatkowo garnet – środek ścierny porównywalny do piasku, jednak o większej chropowatości.
Kamień jest powszechnie wykorzystywany zarówno do elementów wykończeniowych w domu czy do płyt nagrobnych. Dokładne docięcie nawet niewielkich elementów za pomocą wody pozwala zachować estetyczny wygląd i zapewnia dużą oszczędność surowca.
Podczas docinania wodą stosuje się wyłącznie zimną wodę, co pozwala zachować naturalne właściwości kamienia na krawędziach i nie doprowadza do mikrouszkodzeń, które w przyszłości mogłyby postępować, wyniszczając materiał wgłąb.
Cięcie kamienia wodą pozwala uzyskać płyty o wskazanych wymiarach, bez marginesu błędu, co jest szczególnie istotne na przykład przy schodach – gdzie błędnie docięty fragment mógłby rzutować na wygląd całych schodów.
Cięcie wodą kamienia czy ceramiki płytkowej odbywa się bezpyłowo, co jest korzystne dla środowiska, a także pozostawia docięte materiały czyste i gotowe do użycia. Szczególnie w przypadku ceramiki, metoda cięcia wodą pozwala na duże oszczędności, dzięki możliwości wykorzystania nawet najmniejszych kawałków płytek.
Za pomocą wody możliwe jest również cięcie stali oraz cięcie metalu, jak i innych surowców.