Cięcie wodą jest to technika służąca do precyzyjnego docinania różnego rodzaju materiałów. Polega ona na cięciu surowców z pomocą strumienia zimnej wody pod silnym ciśnieniem. Do docinania twardszych materiałów dodaje się również garnet – środek ścierny przypominający piasek.
Metal jest surowcem konstrukcyjnym, wytwarzanym w procesach hutniczych. Ze względu na swe właściwości, metale są szczególnie cenione w przemyśle budowlanym. Do metali można zaliczyć miedź, aluminium, stal czy cynk. Ze względu na ich właściwości, najkorzystniejszą metodą docinania jest użycie strumienia wody pod ciśnieniem.
Cięcie metalu z pomocą wody pozwala uzyskać efekt równej krawędzi i pozwala na docinanie nawet niewielkich fragmentów. Zastosowanie zimnej wody w procesie docinania pozwala na zachowanie właściwości metalu oraz zapobiega powstawaniu mikrouszkodzeń.
Metal bywa często stosowany w elementach wykończeniowych domu, dlatego walor estetyczny jest tutaj niezwykle istotny. Dzięki precyzyjnym cięciom pod wymiar oraz równym krawędziom (niemożliwym do uzyskania przy innych metodach docinania wykorzystujących ciepło) fragmenty metalu prezentują się idealnie oraz zachowują wszelkie właściwości.
W procesie docinania wodą nie powstają żadne szkodliwe pyły czy odpady, dzięki czemu metoda ta jest w pełni ekologiczna. Precyzyjne docinanie pozwala zaoszczędzić materiał, co przynosi korzyść zarówno dla kieszeni, jak i dla środowiska naturalnego.
Z pomocą wody możliwe jest również cięcie stali oraz cięcie kamienia, a także szeregu innych materiałów o różnej twardości.