Cięcie wodą, czyli inaczej obróbka wodno-ścierna, to technika przecinania materiałów przy wykorzystaniu wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Do wycinania miękkich materiałów (na przykład gumy) wystarczy jedynie woda o wysokim ciśnieniu, natomiast do twardszych materiałów – jak stal nierdzewna – niezbędne jest zastosowanie garnetu, czyli środka ścierającego w celu umożliwienia precyzyjnego cięcia.
Cięcie stali nierdzewnej przy pomocy wody umożliwia uzyskanie dowolnego kształtu, a uzyskana krawędź jest wysokiej jakości i nie wymaga dalszej obróbki – co pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze.
Stal nierdzewna jest twardym materiałem, dlatego wymaga użycia garnetu.
Ta forma obróbki materiałów jest również ekologiczna, bowiem nie są wytwarzane żadne opiłki czy opary, które mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko.
Czym ciąć stal nierdzewną?
Cięcie strumieniem wody nadaje się do cięcia stali nierdzewnej w rzeczywistości jest to zdecydowanie najlepsza możliwa opcja.
Cięcie strumieniem wody może przeciąć co najmniej 25 centymetrów praktycznie każdego materiału, w tym różnych stopów metali, między innymi stali nierdzewnej.
Właściwie to nie tylko woda. Siła cięcia jest uzyskiwana dzięki idealnemu połączeniu wody i materiału ściernego – garnetu, czyli ostrego ścierniwa, które zamienia wodę w niezwykle potężną siłę trącą. Woda jest wyłącznie nośnikiem piasku oraz chłodziwem materiału ciętego.
Cięcie stali nierdzewnej
Dlaczego warto rozważyć cięcie nierdzewki strumieniem wody?
Chociaż cięcie strumieniem wody nadaje się do cięcia stali nierdzewnej, nie jest to jedyna technologia z taką możliwością. Dlaczego warto to rozważyć, dlaczego wybrać cięcie strumieniem wody zamiast cięcia laserowego lub jakąkolwiek inną opcję?
Istnieje wiele ważnych powodów. Poniżej najważniejsze z nich.
Głębokość cięcia
Strumień wody może przeciąć 20 centymetrów litej stali nierdzewnej, jest to głębokość dziesięciokrotnie większa niż cięcie laserowe.
Pewnie myślisz, że laser jest silniejszy od wody lecz nic bardziej mylnego. Jest odwrotnie. Cięcie laserowe jest z pewnością dobrą opcją dla cienkich materiałów, ale nie dla bardziej wymagającego materiału jak stal nierdzewna.
Cięcie bez uszkodzeń
Cięcie strumieniem wody najlepiej chyba opisać jako przyspieszoną erozję. Strumień wody tworzy czyste, bezszwowe przecięcie, bez wytwarzania ciepła.
Co ważne, nie ma mikro otarć, przypaleń krawędzi i ryzyka powstania niedoskonałości strukturalnych. Inne opcje mogą spowodować uszkodzenie krawędzi, stwarzając problemy estetyczne i potencjalnie osłabiając wykończoną część objawiając się zmianami kolorystycznymi.
Cięcie strumieniem wody jest często stosowane w takich branżach, jak lotnictwo i motoryzacja, gdzie integralność części jest niezbędna.
Cięcie złożonych projektów
Stal nierdzewna jest często pożądana w skomplikowanych kształtach lub częściach o wysokim stopniu złożoności. Do niedawna takie części wymagały docinania wtórnego, były cięte wstępnie , a następnie repozycjonowane i cięte na nowo już na gotowo.
Nowoczesne cięcie strumieniem wody umożliwia teraz cięcie skomplikowanych części jednym płynnym ruchem, dzięki technologii zwanej H2O. To głowica tnąca, która może poruszać się w wielu osiach; sterowana przez zaawansowane oprogramowanie komputerowe zapewnia perfekcyjne cięcie nawet najbardziej skomplikowanych projektów.
Cięcie laserem stali nierdzewnej
Laser wytwarza ciepło, które wchłaniane jest w stal co powoduje zmiany w twardości stali oraz przegrzewanie materiału. Stal nierdzewna jest specyficznym materiałem do cięcia. Pochłania ciepła szybciej niż inne stale co powoduje przegrzania. Podczas cięcia laserem powstają na stali nierdzewnej nieregularne krawędzie które musza być poddane drugiej obróbce szlifowaniu. Po cięciu woda ten problem nie występuje.
Cięcie blachy nierdzewnej
Cięcie wodą dużych arkuszy stali nierdzewnej to nie problem. Posiadamy specjalny program, który rozłoży cięte elementy na tafli blachy i zminimalizuje odpad. Dzięki temu obniżymy koszty zakupu materiału, który należy do jednych z najwyższych cen w przypadku stali nierdzewnej.