Waterjet Rzeszów

Cięcie wodą płytek ceramicznych

cięcie płytek

Cięcie wodą płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne w dzisiejszych czasach to najczęściej wybierany materiał wykończeniowy, w szczególności w pomieszczeniach w których występuje ryzyko zaplamienia lub narażenia na działanie wody czyli w  kuchni i łazienkach. Ich wzrost popularności podyktowana dużą dostępnością o bogatej kolorystyce niejednokrotnie imitujące naturalne materiały jak kamień czy drzewo. Producenci płytek co raz wymyślają nowe kolekcje ceramiki podnosząc ich jakość i odporność na ścieranie. Dlatego doskonale sprawdzają się na powierzchniach zewnętrznych jak tarasy czy balkony.

Płytki – cięcie wodą

W przypadku płytek ceramicznych coraz częściej pojawiają się też płytki wielkoformatowe stosowane przede wszystkim w łazienkach pod prysznicem w celu uniknięcia łączne które są podatne na wsiąkanie wody przez fugi a co za tym idzie zawilgocenie ścian. Płytki tego typu wymagają od montażystów umiejętnego podejścia oraz używania specjalistycznych narzędzi.

Cięcie wodą płytek ceramicznych

Jak zatem zmniejszyć ryzyko uszkodzeń płytek?Układając płytki ceramiczne, nieuniknione jest ich cięcie. Dopasowanie płytek do kątów na ścianach lub naroży. Jeśli chcemy mieć dekoracyjny efekt to kupujemy gotowe dekory lub zlecamy taką usługi na maszynę do cięcia wodą.  Cięcie wodą jest o wiele bezpieczniejsze niż cięcie tradycyjną metodą. Płytki nie są postrzępione są gładkie i można je montować ciętą stroną w miejscach widocznych. Również cięcie pod katem nie wymaga dodatkowych obróbek jak szlifowanie ponieważ powierzchni jest idealnie równa.
Obróbka strumieniem wody gwarantuje precyzję wykonania a także gwarantuje cięcie bez naprężeń i szkodzeń szkliwa płytki. Natomiast w przypadku cięcia piłami diamentowymi takie naprężenia występują co prowadzi do pękania płytek podczas użytkowania.