Waterjet Rzeszów

Cięcie szkła

cięcie wodą szkła

Cięcie szkła

Szkło i sprzęt do jego obróbki sukcesywnie udoskonalano wraz z rozwojem przemysłu. Udoskonalano również technologię cięcia szkła.
Jeśli spojrzymy wstecz na 30 lat, zauważymy, że te technologie nie są idealne nawet do dziś. Szkło jest wielokrotnie przetwarzane i wycinane. Oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę grubość szkła to jego cięcie jest coraz trudniejsze i bardziej ryzykowne. Dlatego najbardziej bezpieczne cięcie wykonane w programie komputerowym do sterowania maszynami numerycznymi to cięcie wodą z piaskiem.


Na drodze cięcia wodą szkło tnie się strumieniem płynu ściernego o grubości włosa. Ta metoda jest wyjątkowa, ponieważ można to zrobić zarówno przez otwory w szkle jak i bezpośrednio z dowolnego miejsca na tafli szkła. Technologia ta nie wpływa na wytrzymałość szkła.
Cięcie wodą ma dużą przewagę nad innymi technologiami. Wycięte małe detale w różnych rodzajach szkła służą m.in. do produkcji witraży okiennych.
Nie tylko w gruby szkle, klejonym ale też bardzo cienkim możliwe jest wycinanie dowolnych kształtów.
Dodatkowym atutem jest fakt że szkło się ni nagrzewa podczas cięcia i nie ulega rozprężaniu a co za tym idzie pękaniu podczas obróbki.

Niskie temperatury podczas cięcia szkła zmniejszają prawdopodobieństwo odkształcenia materiału. Cięcie strumieniem wody wyeliminowuje również konieczności obróbki krawędzi po wycięciu co daje przewagę nad maszynami frezującymi, które szczerbią krawędzie. Detale nadają się później do dalszej obróbki gdzie czasami w elementach o różnych krzywiznach jest to niemożliwe. Dodatkowo specjalne oprogramowanie umożliwia rozplanowanie cięcia detali w taki sposób aby zminimalizować odpady szkła.