Waterjet Rzeszów

Cięcie wielkoformatowych płytek ceramicznych

cięcie wodą wielkoformatowe

Cięcie wielkoformatowych płytek ceramicznych

Płytki wielkoformatowe stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne ze względu na ich czysty wygląd i możliwość wizualnej powiększenia przestrzeni. Doskonale sprawdzają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnie czy łazienki, ale można ich używać w każdym pomieszczeniu w domu, aby uzyskać spektakularny efekt bez fug, które na dłuższą perspektywę użytkowania są zawsze uciążliwe.  Duże płytki zwane XL lub Large mają prostokątne lub kwadratowe kształty. Wykonane z ceramiki lub porcelany mogą być stosowane zarówno na podłogach, jak i ścianach, aby zrobić wrażenie dużej przestrzeni oraz zachowania rysunku w całości. Producenci tacy jak Grespania, Laminam, Tubądzin, Florim czy Paradyż prześcigają się w kolorystyce oraz strukturach coraz bardziej zbliżonych do materiałów naturalnych drewna czy kamienia chcąc nadać im lepsze właściwości użytkowe.

Ponadczasowa porcelana teraz wielkoformatowa.

Porcelana XL to wielkoformatowa płytka. Kompaktowy materiał, niezmienny i odporny na użytkowanie ludzkie oraz duża odpornośc na warunki atmosferyczne  m.in. wysokie lub niskie temperatury sprawia, że chętnie sięgamy po te materiały wykończeniowe. Łatwość utrzymania czystości to również jeden z ważniejszych cech jakie posiadają wyroby z ceramiki.

Przeznaczone również do pokrywania elewacji, ścian wewnętrznych lub zewnętrznych. Wszechstronność tego materiału polega również na tym ze można dopasować grubość płytki do potrzeb każdego projektu i występuje w różnych grubościach: 3,5 mm, 6 mm, 9 mm oraz 12 mm.Formaty płyt występują w wielkościach 160 x 320 cm120 x 250 cm i 120 x 120 cm.
Jednak przy tak rozległych formatach i różnych grubościach fachowcy układający płytki mają coraz większe problemy z długością cięcia oraz wycinaniem otworów w takich wyrobach.

Nie każdy kafelkarz jest w stanie na miejscu budowy poradzić sobie. Płytki o takich formatach maja Jeszce jeden poważny problem. Podczas cięcia lubią pęka, ponieważ płytka wypalana jest w wysokich temperaturach i podczas obróbki termicznej wewnątrz płytki powstają naprężenia. Im większy format tym większe naprężenia w niej tkwią.

Jak ciąć wielkoformatowe płytki ceramiczne?
Zasada przy cięciu płyt wielkoformatowych jest taka aby materiał rozprężyć. To tego celu należy oblamować, odciąć krawędź płytki dookoła ok 1 cm. Wszelkie wewnętrzne naprężenia zostają wówczas uwolnione i można wtedy ciąć płytki na mniejsze elementy lub wycinać otwory.
Niektórzy producenci nie zalecają rozprężania płyt ale to już zależy od producenta, który powinien przekazać wraz z płytką szczegółowe wytyczne dotyczące cięcia.


Jednak wyciąć w płytce otwór lub fragment płytki aby dopasować do ściany musimy wtedy szczególnie zwrócić uwagę aby naroża wycinanego elementu nie docinać do kąta 90 stopni tylko pozostawić promień. Najbardziej minimalnym promieniem jest R5 ale bezpiecznym promieniem aby płytka nie pękła jest R10 wówczas mam większe bezpieczeństwo przy montażu. NAtomiast samo cięcie powinno odbywać się z równomierną siłą oraz naporem elementu tnącego tak aby nacisk na płytki nie był za duży. Najbardziej efektywnym sposobem jest cięcie maszynowe maszyną numeryczną ponieważ można na niej ustalić prędkość ciecia, opór oraz sposób cięcia który będzie najbardziej odpowiadała prawidłowym parametrom. Dlatego do celów cięcia wielkoformatowych płyt ceramicznych jest technologią cięcia wodą. Płytka podczas cięcia ma stałe bezpieczne parametry oraz dodatkowo nie wytwarza ciepła ponieważ jest chłodzona wodą podczas obróbki. Dokładność takiego cięcia wynosi 0,1 mm a dobrze pomierzone wycięcia pasują bardzo dokładnie. Trzeba również pamiętać, że przy cięciu tak wielkich formatów trzeba posiadać duże doświadczenie ponieważ jeden nieskoordynowany ruch może doprowadzić do uszkodzenia całej tafli płyty.

Write your comment Here