Waterjet Rzeszów

5 jakości krawędzi ciętych strumieniem wody

jakości cięcia wodą

5 jakości krawędzi ciętych strumieniem wody

Jakość ciętej krawędzi odnosi się do szorstkości krawędzi wyciętej. W przypadku strumienia wody oraz abrazyjności jakość krawędzi zwykle waha się od jakości najsłabszej 1 oznaczonej (Q1) do jakości 5 oznaczonej (Q5), przy czym Q5 to najlepsza i najdokładniejsza jakość krawędzi. Poniżej znajdują się opisy opcji jakości krawędzi dostępnych podczas cięcia strumieniem wodno-ściernym.

Jakość krawędzi 1

Q1 jest opisywane jako „cięcie rozdzielające”. Jest to szorstkie cięcie, a na krawędzi widać wyraźne linie, zwane prążkami. Chociaż Q1 nie zapewnia wysokiej jakości krawędzi, zapewnia bardzo duże prędkości skrawania i może być używany do obróbki zgrubnej części. Często wykorzystywane w przypadku wykorzystania materiału ciętego gdzie nie widać krawędzi ciętej.

Jakość krawędzi 2

Q2 to średnio szorstkie cięcie. Prążkowania są mniej zauważalne niż na krawędzi Q1, a prędkość skrawania jest nieco mniejsza niż w przypadku Q1. Jakość ta wykorzystywana przed obróbką krawędzi bocznej w przypadku widocznej krawędzi.

Jakość krawędzi 3

Q3 to standardowa obróbka skrawaniem. Jakość jest dobra z prążkami w dolnej połowie kroju. Q3 jest nieco wolniejszy niż Q2 i jest najczęściej używaną jakością krawędzi która najbardziej wychodzi ekonomicznie w stosunku do jakości cięcia. Krawędź cięta wygląda estetycznie i ni wymaga dodatkowej obróbki.

Jakość krawędzi 4

Q4 to wysokiej jakości wykończenie. Prążki są bardzo minimalne ale wyczuwalne w dotyku.
Jakość ciecia dla klientów bardziej wymagających chcących montować detale bezpośrednio po wycięciu wodą.

Jakość krawędzi 5

Q5 to bardzo wysokiej jakości wykończenie. Jest bardzo precyzyjne i nie ma prążków.
Q5 zapewnia najdokładniejszą jakość krawędzi lecz wychodzi najdrożej.  Ta jakość cięcia jest bardzo precyzyjna określana mianem vip.

5 jakości krawędzi ciętych strumieniem wody

obróbce strumieniem wody ściernej prędkość skrawania i jakość krawędzi są bezpośrednio powiązane. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa jakość, tym mniejsza prędkość skrawania. Możliwe jest wybranie Q5 dla każdego zadania cięcia, ale osiągnięcie Q5 może zająć dwa lub trzy razy dłużej niż Q3 dla tego samego elementu. Ponieważ czas potrzebny na wycięcie części jest zwykle głównym czynnikiem wpływającym na koszt projektu, należy wziąć pod uwagę wymagania w specyfikacji zadania i wybrać odpowiednią jakość krawędzi, aby uzyskać wymaganą jakość krawędzi przy możliwie największej prędkości skrawania i odpowiedniej cenie.