Waterjet Rzeszów

Obróbka strumieniem wody – nadszedł czas

Obróbka strumieniem wody – nadszedł czas

Obróbka strumieniem wody istnieje już od wielu lat, ale tradycyjnie była postrzegana jako proces specjalny o ograniczonych zastosowaniach. Jednak ostatnie postępy sprawiają, że obróbka strumieniem wody jest praktyczna w zastosowaniach, których nigdy wcześniej nie rozważano.

Jak to działa?

Maszyna do cięcia strumieniem wody wykorzystuje strumień wody i cząstek ściernych, takich jak garnet, do wykonania operacji cięcia. Przecinarka strumieniowa pobiera wodę miejską (zwykle 80 psi), a poprzez zastosowanie pompy typu wzmacniacza zwiększa ciśnienie wody do 55 000 psi. Gdy głowica tnąca jest włączona, woda przepływa przez otwór o średnicy 0,010 cala do komory mieszania. Gdy strumień wody wchodzi do komory mieszania, wytwarza częściową próżnię, która ciągnie przepływ cząstek ściernych przez linię dostarczającą ścierniwo. Cząstki ścierne łączą się ze strumieniem wody, aby utworzyć wysokoenergetyczny strumień cięcia strumieniem ściernym.

Strumień ten poprzez głowicę tnącą tnie z prędkością ok 1 km na sekundę. Dzisiejsze maszyny do cięcia strumieniem wody są sterowane numerycznie w celu zapewnienia dokładności, powtarzalności i łatwości konfiguracji.

Zalety obróbki strumieniem wody:

– Tnie każdą substancję
– Wydajność materiału jest zmaksymalizowana. Części można zagnieżdżać bardzo blisko siebie,
aby zmaksymalizować wykorzystanie materiału. W niektórych przypadkach elementy mogą nawet
dzielić tę samą linię cięcia.
– Brak stref wpływu ciepła. Proces strumienia wody nie wytwarza takiego samego poziomu ciepła jak inne procesy. W rezultacie właściwości ciętych materiałów nie zmieniają się. Ciepło strumienia wody jest tak skoncentrowane, że dosłownie rozprasza się w chipie lub usuniętym materiale. Dodaje, że nie będzie żadnych śladów poparzenia na częściach wyciętych przez strumień wody.
– Nie jest wymagany otwór początkowy. Dysza strumienia wody jest umieszczona w miejscu, w którym ma się rozpocząć cięcie. Strumień wody zagłębia własny otwór w materiale, eliminując potrzebę wcześniejszego wiercenia materiału.
– Jakość krawędzi bez zadziorów. Strumień wody tnie z regulowaną małą siłą, więc ilość wytwarzanego zadzioru jest albo bardzo mała, albo nie istnieje.
– Eliminuje wtórne operacje. W wielu przypadkach można wyeliminować potrzebę wykonywania dodatkowych operacji, takich jak piłowanie, frezowanie lub wiercenie. Trawienie materiału można wykonać podczas procesu cięcia strumieniem wody, eliminując potrzebę oddzielnej operacji
trawienia. Ponadto, ponieważ strumień wody tnie bez ciepła, nie ma potrzeby ochładzania materiału po obróbce, który i tak znajduje się w wannie z wodą.