Waterjet Rzeszów

Cięcie aluminium strumieniem wody

Cięcie aluminium strumieniem wody

Cięcie aluminium strumieniem wody

Aluminium jest powszechnie stosowanym materiałem w przemyśle budowy maszyn ze względu na niski koszt obróbki. Materiał aluminiowy charakteryzuje się lekkością i brakiem pojawienia się  korozji. Łatwy w obróbce i montażu przy niższych kosztach niż stal i stal nierdzewna.

Produkty z blachy aluminiowej są często stosowane w specjalistycznych maszynach, lotnictwie i samochodach.  Oprócz konwencjonalnych metod frezowania i toczenia, grube aluminium poddawane jest również obróbce metodą cięcia strumieniem wody na maszynach CNC. Wyjątkową cecha tej metody daje możliwość cięcia o grubości do 200 mm, co umożliwia szybkie tworzenie  i wycinanie detali, których nie spełniają inne metody obróbki.

Technologia cięcia metalu a cięcia aluminium w szczególności to metoda obróbki blachy przy użyciu strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu i dużej prędkości, mieszaniny wody + cząstek ściernych o nazwie garnet pochodzący z Australii, który wraz z wodą potrafi bez problemu przeciąć blachę aluminiową w doskonałej jakości.

Zalety technologii cięcia aluminium strumieniem wody.

Cięcie strumieniem wody do blachy aluminiowej służy do wykonywania szablonów, wycinania części maszyn z blach cienkich, średnich, grubych do bardzo grubych (koła zębate, tabliczki kodowe, kołnierze z otworami… wycinanie blach konstrukcyjnych wymagających oceny lub wysokiej jakości profili aluminiowych z profilami 2D, wykonywanie otworów w dużych i grubych blachach aluminiowych. 

Płyta aluminiowa przy cięciu strumieniem wody CNC zapewnia wyższą produktywność niż tradycyjne metody obróbki poprzez skrócenie czasu ustawiania i kalibracji maszyny. Z płytą 1500x3000mm zamontowaną na stole maszyny, przy jednym czasie programowania, części zostały wycięte w bardzo krótkim czasie, co znacznie skraca czas całej produkcji.


Precyzja obróbki ścierno wodnej.

Cięcie strumieniem wody to precyzyjna metoda obróbki. Jest to metoda obróbki bez ciepła, ze wspólną szerokością cięcia 0,76 mm, która może osiągnąć dokładność ± 0,064 mm, prostoliniowość 0,05 mm przy grubościach blach od 1,5 ~ 30 mm. Im większa grubość arkusza, tym większy stożek szerokości cięcia.

Szczególnie jak jest gruba tafla a precyzja wciąż jest wysoka, jakość cięcia jest znacznie lepsza niż cięcie plazmowe, gazowo-tlenowe. Po cięciu woda aluminium nie musi przechodzić przez proces wyrównywania jak po cięciu plazmowym. Cięcie strumieniem wody nie generuje ciepła, dzięki czemu nie powoduje zmian materiału, wypaczanie produktu. Aluminium po cięciu zachowuje pożądany kształt.

Dlaczego warto wybrać cięcie aluminium strumieniem wody ?

Dzięki profesjonalnej wydajności przetwarzania, wysokiej jakości maszynie do cięcia strumieniem wody i doświadczeniu w obróbce CNC klienci mogą mieć pewność, że zamawiając produkty cięte strumieniem wody dostaną oczekiwane produkt w wysokiej jakości cięcia. Nigdy inaczej. Niezależnie od stopu aluminium maszynę Water jet można tak ustawić na parametrach cięcia aby można było uciąć elementy o wykończeniu gładkim. Zawsze dbamy o wymagania techniczne i estetyczne, czas dostawy oraz najbardziej rozsądną dla klientów cenę.